Postacie

Wołchw Wernyhora

Wódz leśnej szajki, druid, kapłan, mędrzec, czarownik. Rozważnie kroczy wśród drzew i z ich duchami podróżuje po całym świecie, upodobał sobie kontakt z plemionami Afryki, skąd pobiera nauki i wnosi na wierzchołki pogórza rytmy z południa. Z uśmiechem tańczy pod księżycem wokół ogniska, kiedy plemię jest w komplecie. Brodzi w górskich strumieniach, nasłuchując ich szepcących duszków. Trzymający pieczę nad stadem, spadkobierca zamieszańskiej legendy i jej wierny strażnik.

Żerca Zbiesiona Hiena

Przybłęda z dzikich krajów Afryki, szczerbaty bies górzystych lasów, upiorny szaman-zwierz, nocą wyłazi z jaskiń skalnych pogórza i gaworzy z duchami, a potem przepowiada, co mu przekazały, tańcząc wściekle i nucąc pieśni księżycowe. Choć przeraźliwy to dobroduszny i wesoły, pilnuje niestrudzenie świętego porządku panującego w królestwie natury. Porządkuje las, tworząc kapliczki z tego co obumiera w lesie, które nawiedzane są przez nawie Zamieszańców.

Czart Gajowy

Przylatuje znienacka, dudniący małpiszon, skaczący po drzewach, wirujący w powietrzu akrobata, przez korony drzew łączy się z ich korzeniami, skąd czerpie tętno ziemi, puls legend z zamierzchłych czasów, które wygrywa na bębnach i dzwonkach. Bujający się, tańczący w transie, wędzony zielarskim dymem brat stworzeń leśnych i dziadów. Straszy i nawiedza w koszmarach głupców, wyniszczających leśne świątynie i porzucających w nich miejskie śmieci i cywilizacyjne odpady.

Wieszczka Miawka

Boginka kniei, która w pieśniach sławi podania przodków i śle przesłanie światu, przepowiadając niekiedy przyszłość. Zjawa ujawniająca się pod postacią kosmicznego ostrowidza. Rozmawia ze zwierzętami i roślinami, potrafi podpowiadać zmysłom zielarzy gdzie znaleźć zioła, drapieżna wobec tych którzy nie szanują przyrody. Jest opiekunką harmonii panującej wśród drzew, matką dzikiej zwierzyny. Strzeże kwiatów łąk.

Znachor Leśny Mruk

Szeptun łęgowy, gaworzy z fauną i florą lasu, znawca ptasiego kwilenia i żubrzego burczenia. Zaklinacz ognia, stróż żaru ogniska, twórca ścieżek leśnych, księżycowy czarodziej puszczy. Wagabunda, bard borowy, kobold wsi zamieszańskich. Poeta gwieździsty, który słowem mądrym i wiedzą o zaświatach raczy zdrowiem i poradą tych, którzy się wsłuchają w jego melodię. Miłośnik ciszy i spokoju górskiego gaju.